Localitatea Ulmul se află în toiul pregătirilor. În perioada 8-10 august curent mai mulți locuitori au participat la activități de salubrizare a terenului destinat unui viitor parc.
![](https://i0.wp.com/new.stiripozitive.eu/wp-content/uploads/2020/08/106799370_173380874221906_8264098103374833238_n.jpg?resize=696%2C928&ssl=1)
Inițiativa face parte din planul de acțiuni a proiectului „Ecologia – primul pas spre sănătate”, realizat în cadrul programului de granturi mici pentru tineri, iar în aceste două zile au muncit pentru un scop comun membrii grupului PRO-YOUNG, membrii CLTU, dar și mulți voluntari – localnici din apropiere.
Drept rezultate, au fost colectați mai mulți saci cu deșeuri, lichidând, astfel consecințele gunoiștii.
![](https://i0.wp.com/new.stiripozitive.eu/wp-content/uploads/2020/08/117646419_184721286421198_5167537072011220478_n.jpg?resize=696%2C522&ssl=1)
Proiect realizat în cadrul Programului de granturi mici pentru tineri desfășurat cu suportul financiar oferit de Consiliul Raional Ialoveni, Fundația Est-Europeană, Asociația Obștească „Eco-Răzeni” și mijloacele bănești acumulate de membrii Fondului pentru Tineri Ialoveni de la agenți economici, persoane fizice și din organizarea evenimentelor speciale.