![2705355](https://i0.wp.com/stiripozitive.eu/wp-content/uploads/2020/10/2705355-scaled.jpg?resize=696%2C465&ssl=1)
În anul 2019, Asociația Obștească „Baștina mea” din Ciorești, raionul Nisporeni a reușit, cu suportul Fundației Est-Europene, să creeze o cantină socială, care prevede alimentația a 25 de persoane din categoriile defavorizate.
Pentru a putea menține această inițiativă, asociația a găsit de cuviință să înființeze o Întreprindere Socială de Inserție, numită „Taina Codrului”, care la moment prestează servicii de alimentație publică – cu posibilitatea organizării ceremoniilor festive, dar oferă servicii de spălare a hainelor, și mai nou, întreprinderea prestează și servicii de catering.
„Întreprinderea prestează servicii de alimentație publică la un preț redus, iar venitul obținut este reinvestit în alimentația a 25 de persoane din categorii defavorizate”, afirmă directorul Întreprinderii Sociale „Taina Codrului, Gheorghe Guțu.
Proiectul Asociației Obștești „Baștina Mea” este susținut de Fundația Est-Europeană, din resursele Uniunii Europene.
Imagine: freepik.com