Tânăra atletă Nina Capaţina a cucerit medalia de argint în finala concursului de aruncare a greutăţii al Festivalului Olimpic al Tineretului European, găzduit de capitala azeră Baku. Probele atletice din cadrul Festivalului se desfăşoară în perioada 22-27 iulie.
În competiţiile de calificare, care au avut loc cu o zi înainte, Nina s-a plasat a treia cu rezultatul de 16,67m. În finală moldoveanca a aruncat greutatea la marca 17,16m, reuşind s-o lase în urmă pe reprezentanta Germaniei Pruefer Sina (16,84m), dar fiind devansată de atleta din Turcia Akyol Pinar (17,88m).
![](https://i0.wp.com/stiripozitive.eu/public/files/paulina_gusan/DSC01305.jpg?w=696)
Menţionăm că, în finalele Festivalului au răzbătut şi alte atlete din Republica Moldova: Garaeva Iana, 400m/g, şi Dabija Iuliana, triplusalt. Finalele la probele lor vor avea loc pe 25 şi 26 iulie, respectiv.
Nina Capaţina este una dintre atletele promiţătoare din ţara noastră. Anul trecut ea a câştigat argintul european la campionatul U18 din Gyor (Ungaria), iar ulterior la Jocurile Olimpice ale Juniorilor din Buenos Aires (Argentina) s-a plasat pe locul 4, la aceeaşi probă.